• KAYAK SPORU DENİNCE

Çoğu insanımız ülkemizin kış sporlarından yeterince yararlanamadığı inkâr edilmez bir gerçektir. Bu gerçeği ister kabul edersiniz ister etmezsiniz. Bu benim kırk yılda tecrübelerimin sonunda geldiğim yerdir.
Bunun düzeltilmesi için devletin birçok birimlerinde hoca, yönetici olarak çalıştım. Görev aldım, ama gördüm ki devletin kış sporlarını yönettiği yerde özlenen gelişme olmadığı gibi neden olmuyor diye soran da yok. Dolayısı ile kayak sporu elit bir kesimin otel eğlencesi şeklinde ve sarsılmaz bir model olan Uludağ modeli ile sürüp gitmektedir.
Türkiye’nin neresinde kış sporları adına bir düzenleme, bir yatırım yapılsa bu model örnek alınmakta ve Kayak sporunun pahalı imajı sürmektedir.

  • TÜRK KAYAKÇILARI DÜNYANIN HER YERİNDE

Uludağ’ın eski otelcileri, eski hocaları çok iyi bilirler Uludağ İstanbul ve Türkiye’nin elitlerinin kayak sporu yaptıkları bir tatil beldesiydi. Bu model maalesef Kayak sporunun pahalı bir spor olmasında ciddi bir etkisi vardır. Burada birkaç günde kayak öğrenen orta sınıf Dünya kayak merkezlerini süratle keşfetmeye başladılar. Birçok ülkenin (Bulgaristan, Avusturya ve İtalya gibi) ülkelerin kayak turizminde çok daha ucuz olduğunu gördüler. Hele büyük tur operatörleri bu işe el atınca Türk Kayakçıları akın, akın kış tatillerini yurt dışında geçirmeye başladılar.

 

  • KAYSERİ VE ERZURUM MODELİ

Uludağ’ın hegemonyasına karşı oluşan örnek kayak merkezleridir. Model olarak tesisler (Mekanik tesisler) devlete ait oteller ise özel teşebbüse ait birer model olarak ortaya çıkmışlardır. Ancak kayak sporunu Avrupai organizasyona ve kaliteye yükseltmekten çok uzaklardadır. Henüz Ülkemizin ihtiyacı olan modeli Türk kayakçılarına sunamamışlardır.

 

  • PARLAYAN YILDIZ SARIKAMIŞ

Bir turizm yatırımı söz konusu ise bazı olmazsa olmazlar vardır. İmar plan değerleri, yönetim değerleri, halkın o kültüre yatkın olması, dağın böğürün de otellerin olmaması, oteller ile kentin iç içe olması, uluslararası hava alnı ve diğer etmenler gerekir (Avrupa bu yöntemle  kayak turizminde endüstriyel bir model oluşturmuştur) çalışanlar sabah evlerinden işine işlerinden evlerine gidebilirler. Bu da işletme maliyetlerini düşüren önemli bir işletme faktörüdür. Sarıkamış ilçesi Dünyada ender örnekleri olan bir kayak destinasyonudur. Gerek kar kalitesi, gerek insan yapısı gerekse Avrupai avantajları Sarıkamış’ı Türk kayak sporunun gözdesi yapacaktır. Biz bu ideal için yola çıktık. Yolumuz uzun Ama Sarıkamış’ın geleceği parlaktır. Bu web sitesinde bu yolu izleyecek herkes bu sonucu görecektir. Bizler Sarıkamış’a inandık, yatırım yaptık ve yola çıktık. Bu tesis Türk Kayak sporunda öncü bir hizmet modeli oluşturacaktır.